نوارهای VHS را چطور سالم نگه داریم؟

نوارهای VHS دیگر فقط یک نوار ساده ویدئو نیستند؛ یک دنیا نوستالژی هستند و پر از خاطره‌های قشنگ.

اما اگر روزی این دنیای نوستالژیک خراب شود چه؟! چه بر سر خاطرات رنگارنگ و طلایی شما می‌آید؟ آیا تا مدتی باید فقط آنها را کمرنگ در ذهن خود نگه دارید و بعدها به گور فراموشی بسپارید؟

هر بار که فیلم‌های قدیمی خود که روی نوارهای VHS ضبط شده‌اند را تماشا می‌کنید متوجه می‌شوید که نسبت به قبل کمی کهنه‌تر و فرسوده‌تر شده‌اند. ما در این مطلب سعی داریم به شما یاد بدهیم که چطور از این نوارها مراقبت کنید تا هیچ وقت کیفیت آنها افت نکند.

افت کیفیت نوارهای VHS به چند عامل بستگی دارد: زمان، محیط، جابه‌جایی و استفاده. اکنون این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم:

  • زمان: با گذشت زمان، قطعات نوارهای ویدئو کم‌کم بی‌کیفیت می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه اجزای مغناطیسی که حاوی اطلاعات تصویری هستند ناپایدارند و ویژگی‌های فیزیکی آنها تغییر می‌کند.
  • محیط: محیطی که شما نوارهای ویدئو را نگه می‌دارید ممکن است فرایند افت کیفیت را شتاب دهد. اجزای مغناطیسی به عوامل محیطی مانند نوسانات دما، دمای خیلی زیاد، رطوبت، آلودگی و نور خورشید پاسخ می‌دهند.
  • جابه‌جایی و حمل: وقتی نوارهای VHS به طور صحیح حمل یا جابه‌جا نشوند افت کیفیت سرعت می‌یابد. از زمین انداختن و مدام این طرف و آن طرف بردن نوارها بپرهیزید. نوارهای VHS به راحتی گرد و خاک، کثیفی و چربی را به خود جذب می‌کنند.
  • استفاده: کیفیت نوار چرخان هم اهمیت دارد. اگر نوارچرخان جابه‌جا شود ممکن است نوار را بکشد یا پاره کند و نوار به درستی جمع نشود. نوارچرخان کثیف هم ذرات ریز کثیفی را به خط‌وخش‌های بزرگ روی نوار مبدل می‌کند. بنابراین، هر بار که نوار پخش می‌شود بیشتر فرسوده می‌شود، زودتر از بین می‌رود و کیفیتش افت می‌کند.

نحوه مراقبت از نوارهای VHS

برای مراقبت و حفظ نوارهای VHS قدیمی که کلی خاطره با آنها دارید و لحظات به‌یادماندنی و ارزشمند جشن‌ها، میهمانی‌ها و گردش‌هایتان روی آنها ضبط شده است، مراحل زیر را حتماً انجام دهید:

 

مرحله اول

وقتی از نوار VHS استفاده نمی‌کنید آن را در جعبه خودش نگهداری کنید.

مرحله دوم

نوار را در حالتی که روی آن به سمت بالاست در مکانی خنک، خشک و تاریک نگه دارید.

مرحله سوم

هنگام جابه‌جا کردن نوار خوب دقت کنید و مراقب باشید. آن را زمین نیندازید یا بخش فیلم نوار را لمس نکنید.

مرحله چهارم

وقتی تماشای فیلم به اتمام رسید، همیشه قبل از انبار کردن و گذاشتن سر جای خود، نوار را به اول برگردانید. با این کار، نوار مثل روز اول سفت و محکم می‌ماند و شل نمی‌شود.

مرحله پنجم

نوار را دور از نور مستقیم خورشید و گرما نگه دارید.

مرحله ششم

نوار را دور از بلندگو و مغناطیس قرار دهید.

مرحله هفتم

وقتی فیلم تمام شد، هرگز نوار را در دستگاه ویدئو به حال خود رها نکنید.

 

بخوانید :   راهی برای ضبط با کیفیت صدا

مرحله هشتم

جهت جلوگیری از افت کیفیت صدا و تصویر حتماً نوارهای VHS را به DVD تبدیل کنید . چون فیلم های  مغناطیسی با گذشت زمان افت کیفیت پیدا می کند اما در نسخه های دیجیتال (DVD ) این مشکل وجود ندارد .

2 دیدگاه

  1. بسیار جالب و مفید بود

  2. سلام تشکر میکنم از بابت اطلاعاتی در اختیار ما گذاشتی موفق باشین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*